سلامت

آيا صبحانه پروتئيني لاغرمان مي‌كند؟!

آيا صبحانه پروتئيني لاغرمان مي‌كند؟!

مي‌توان گفت كه پروتئين، مهم‌ترين ماده مغذي براي برنامه كاهش وزن است. به اين دليل كه بدن براي متابوليزه كردن پروتئين (در مقايسه با چربي يا كربوهيدرات‌ها) از كالري‌هاي بيشتري استفاده مي‌كند. همچنين، پروتئين كمك مي‌كند تا براي مدت طولاني‌تري احساس سيري كنيد. يكي از مطالعات در همين زمينه نشان مي‌دهد كه اگر زنان، پروتئين دريافتي را به ۱۵ تا ۳۰ درصد از كل كالري‌هاي دريافتي افزايش دهند، روزانه حدود ۴۴۱ كالري كمتر مصرف خواهند كرد. همچنين، آنان در اين شرايط مي‌توانند حدود ۵ كيلوگرم از وزن خودشان در عرض ۱۲ هفته كاهش بدهند. مطالعه ديگري حاكي از آن است كه افزايش پروتئين دريافتي به ۲۵ درصد از كل كالري‌هاي روزانه، شانس استفاده از خوراكي‌ها و هله‌هوله‌ها را در ساعات شب نصف مي‌كند و فكر كردن شديد به غذاها را حدود ۶۰ درصد كاهش مي‌دهد. محققان مي‌گويند كه دريافت پروتئين به اندازه كافي مي‌تواند به حفظ وزن جديد در درازمدت هم كمك كند. 

 

صبحانه سرشار از پروتئين كمك مي‌كند تا كمتر غذا بخوريد 

بسياري از مطالعات به بررسي اين موضوع پرداخته‌اند كه وجود پروتئين سالم در وعده صبحانه چطور مي‌تواند بر الگوهاي غذايي تاثير بگذارد. بعضي از آن‌ها نشان مي‌دهند كه صبحانه‌هاي سرشار از پروتئين، گرسنگي را كمتر مي‌كنند و باعث مي‌شوند كه افراد در باقي روز حدودا ۱۳۵ كالري كمتر دريافت كنند. 

درواقع، اسكن‌هاي MRI نشان مي‌دهند كه خوردن صبحانه سرشار از پروتئين، سيگنال‌هاي مخصوصي در مغز را كاهش مي‌دهند كه وظيفه كنترل تمايلات غذايي و رفتارهاي مبتني بر پاداش‌دهي به خود را بر عهده دارند. علاوه بر اين‌ها، پروتئين به ايجاد سيري پايدارتر و بهتر كمك مي‌كند، چون سيگنال‌هايي را در بدن فعال مي‌سازد كه اشتها را كاهش مي‌دهند و درنتيجه هوس‌هاي غذايي و تمايل به پُرخوري را كنترل مي‌كنند. 

 

صبحانه سرشار از پروتئين به كاهش وزن و كاهش چربي شكمي كمك مي‌كند 

صبحانه‌هاي سرشار از پروتئين مي‌توانند اشتها و هوس‌هاي غذايي را به‌خوبي كنترل كنند. همچنين، از همين طريق به كاهش چربي شكمي كمك مي‌رسانند. توجه داشته باشيد كه پروتئين غذايي داراي رابطه دوگانه‌اي با چربي شكمي است. يعني هرچه پروتئين‌هاي مصرفي شما مرغوب‌تر، سالم‌تر و باكيفيت‌تر باشند، چربي شكمي شما نيز كمتر خواهد شد؛ اما هرچه بيشتر از منابع ناسالم پروتئيني استفاده كنيد، چربي شكمي را هم افزايش خواهيد داد. يافته‌هاي علمي نشان مي‌دهند كه مصرف صبحانه‌هاي سرشار از پروتئين و سالم مي‌تواند به‌طور قابل توجهي براي كاهش وزن مفيد و موثر باشد، خصوصا اگر شما داراي اضافه‌وزن زيادي باشيد و بخواهيد وزن خودتان را كم كنيد. 

 

پروتئين مي‌تواند متابوليسم را تقويت كند 

سرعت‌بخشي به متابوليسم، يكي از ترفندهايي است كه مي‌تواند به كاهش وزن كمك كند، چون ميزان كالري‌سوزي را افزايش مي‌دهد. خود بدن نيز اساسا از كالري‌هاي بيشتري براي متابوليزه كردن پروتئين نسبت به چربي‌ها و كربوهيدرات‌ها كمك مي‌گيرد. بنابراين، مصرف پروتئين سالم باعث مي‌شود كه ميزان كالري‌سوزي در بدن شما افزايش پيدا كند.اين نكته را هم نبايد از ياد برد كه رژيم غذايي سرشار از پروتئين مي‌تواند به جلوگيري از تضعيف عضله‌ها در دوران كاهش وزن كمك كند و همچنين مانع از ضعيف شدن متابوليسم در اين دوران شود. پس، شما مي‌توانيد از منابع پروتئيني سالم براي حفظ عضله‌ها و متابوليسم مطلوب در دوران كاهش وزن كمك بگيريد. 

آيا صبحانه پروتئيني لاغرمان مي‌كند؟!


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۳:۰۷ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

بيماري‌هايي كه در زنان دردناك‌تر از مردان هستند!

بيماري‌هايي كه در زنان دردناك‌تر از مردان هستند!

۱.    پيچ‌خوردگي زانو و كشيدگي عضله
ميانگين امتياز مردان به اين درد: ۴.۰۲
ميانگين امتياز زنان به اين درد: ۵.۱۶
براي كاهش درد كشيدگي عضله ساق پا و پيچ‌خوردگي مفصل زانو، استراحت، يخ‌درماني، زانوبند و نرمش را پيشنهاد مي‌كنيم. براي مدتي فعاليت‌هاي شديد را كنار بگذاريد، از كمپرس يخ و زانوبند استفاده كنيد تا از افزايش تورم جلوگيري كنيد و زماني كه نشسته‌ايد پاهايتان را بالا قرار بدهيد و نرمش‌هاي مخصوصي را كه پزشك توصيه كرده است انجام دهيد.
 
۲.    ريكاوري پس از عمل جراحي
ميانگين امتياز مردان به اين درد: ۴.۹۸
ميانگين امتياز زنان به اين درد: ۶.۰۰
براي تسكين دردهاي پس از عمل جراحي، بايد نسبت به عملي كه داشته‌ايد، مسكن‌هاي لازم را دريافت كرده و مراقبت‌هاي ويژه آن عمل را انجام دهيد. اما به طور كلي پس از هر عمل جراحي، اگر در محل جراحي با قرمزي و درد مواجه شديد يا تب كرديد، با پزشك‌تان تماس بگيريد.
 
۳.    سينوزيت
ميانگين امتياز مردان به اين درد: ۴.۴۶
ميانگين امتياز زنان به اين درد: ۵.۳۷
معمولا عفونت سينوسي، اگر با سردرد همراه نباشد، با درد و فشار اطراف چشم‌ها، بيني و پيشاني همراه است. اكثر دردهاي سينوسي به كمك داروهاي ضدانعقادي و مسكن بدون نسخه، درمان مي‌شوند زيرا معمولا عامل همه آن‌ها همان باكتري يا ويروسي است كه باعث سرماخوردگي مي‌شود. اگر با گذشت چند روز و مصرف اين داروها بهتر نشديد، به پزشك مراجعه كنيد.
 
۴.    استئوآرتريت
ميانگين امتياز مردان به اين درد: ۴.۵۶
ميانگين امتياز زنان به اين درد: ۵.۳۷
استئوآرتريت معمولا با سفتي، قرمزي و دردناكي مفاصل همراه است. معمولا هم در اواخر روز يا پس از انجام فعاليت‌هاي روزانه، مفاصل متورم مي‌شوند. آنچه به بهبود اين درد كمك مي‌كند، برخلاف حس و حالي كه داريد، كمي نرمش استراحتي و مصرف داروهاي ضد درد است. برخي دردهاي مزمن كه به دارو پاسخ نمي‌دهند، نياز به فيزيوتراپي و يا درنهايت عمل جراحي دارند.

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۳۵:۵۸ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۷ خوراكي شادي‌آور!

۷ خوراكي شادي‌آور!

۱.      گردو برزيلي 

گردو برزيلي، يكي از بهترين منابع غذايي براي دريافت سلنيوم است. مطالعات علمي هم نشان داده‌اند افرادي كه دچار كمبود سلنيوم در بدن‌شان هستند، شانس مواجه شدن با حالت‌هايي مانند تحريك‌پذيري عصبي، خستگي، اضطراب و افسردگي را افزايش مي‌دهند. جالب است بدانيد كه براي تامين سلنيوم مورد نياز بدن، فقط كافي است كه روزانه ۳ عدد گردو برزيلي بخوريد. شما مي‌توانيد اين مغز خوش‌مزه را همراه با موز به‌عنوان ميان‌وعده مصرف كنيد. 

 

۲.      ماهي‌هاي چرب 

افراد مبتلا به كمبود امگا-۳ هميشه بيشتر از ديگران با خطر ابتلا به افسردگي يا خلق‌وخوي ضعيف مواجه هستند، زيرا بخش زيادي از بافت مغزي انسان‌ها را همين اسيدهاي چرب تشكيل داده‌اند. درواقع، حدود ۶۰ درصد از وزن خشك مغز را چربي‌ها تشكيل مي‌دهند كه حدود ۳۰ درصدشان همين اسيدهاي چرب امگا-۳ هستند. مصرف ماهي‌هاي چرب و سالمي مانند سالمون، ساردين، قزل‌آلا و خال‌مخالي به‌طور منظم، هم مغز را سالم نگه مي‌دارد و هم خلق‌وخو را بهبود مي‌بخشد.

امگا-۳ درون اين ماهي‌ها، انعطاف‌پذيري سلول‌هاي مغز را بيشتر مي‌كند و درنتيجه انتقال‌دهنده‌هاي عصبي مغز هم مي‌توانند با كيفيت بالاتري فعاليت كنند. براي دريافت اين اثرات مثبت بايد حداقل ۱۴۰ گرم در هفته ماهي مصرف كنيد. 

 

۳.      جو 

جو يكي از موثرترين مواد غذايي براي تقويت خلق‌وخو است، چون شاخص گلايسميك (GI) پاييني دارد و انرژي را كاملا آرام وارد جريان خون مي‌كند. همين ويژگي، قند خون و خلق‌وخو را پايدار نگه مي‌دارد، درحالي كه مواد غذايي داراي شاخص گلايسميك بالا دقيقا برعكس عمل مي‌كنند و با افزايش ناگهاني قند خون، درنهايت باعث خستگي مفرط و تحريك‌پذيري عصبي مي‌شوند. به‌علاوه، جو حاوي سلنيوم است كه نقش مثبتي براي تقويت خلق‌وخو دارد. 

 

۴.    موز 

موز حاوي نوعي اسيد آمينه به نام تريپتوفان است و همچنين اين تركيبات مهم را به بدن مي‌رساند: ويتامين‌هاي A، B۶، C و همين‌طور فيبر، پتاسيم، فسفر، آهن و كربوهيدرات. كربوهيدرات‌هاي موجود در موز به جذب تريپتوفان در مغز كمك مي‌كنند، درحالي كه ويتامين B۶ هم به تبديل تريپتوفان به هورمون سروتونين كمك مي‌رساند. همين روند است كه خلق‌وخو را تقويت مي‌كند و نقش موثري در بهبود كيفيت خواب ايفا مي‌سازد. 

 

۵.      عدس 

عدس در گروه كربوهيدرات‌هاي پيچيده قرار مي‌گيرد و مانند موز، ميزان سروتونين توليدشده در مغز را افزايش مي‌دهد. اين اتفاق، وضعيت ذهني شادتر و آرام‌تري را مي‌سازد و اضطراب را كمتر مي‌كند. همين هورمون به پايدار نگه داشتن قند خون كمك مي‌رساند و مانع از نوسانات خلق‌وخويي مي‌شود. به‌علاوه، عدس حاوي ميزان زيادي از فولات است كه كمبود آن افراد را به افسردگي مبتلا مي‌كند. آهن موجود در عدس نيز واقعا قابل توجه است و درنتيجه انرژي مطلوبي را در بدن به‌وجود مي‌آورد. 

 

۶.     مرغ و بوقلمون 

سينه مرغ و بوقلمون، جزو بهترين گوشت‌ها براي تقويت خلق‌وخو هستند، چون تريپتوفان زيادي به بدن مي‌رسانند و درنتيجه ميزان سروتونين را در بدن افزايش مي‌دهند. همچنين، هورمون ملاتونين هم در بدن به‌واسطه استفاده از اين گوشت‌ها بيشتر مي‌شود كه براي تنظيم خواب مهم است. مرغ بدون پوست حاوي اسيد آمينه ديگري به نام تيروزين است كه مي‌تواند به كاهش علائم افسردگي كمك كند و مانع از ابتلا به اين بيماري شود. تيروزين براي توليد هورمون آدرنالين در بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه كمبودش با ابتلا به افسردگي مرتبط است. 

 

۷.      اسفناج 

بعضي از كمبودها در بدن، ازجمله كمبود ويتامين‌هاي B، با ابتلا به افسردگي مرتبط است، زيرا اين كمبود مانع از ترشح سروتونين لازم در بدن مي‌شود. مهم‌ترين مواردي كه در خانواده ويتامين‌هاي B وجود دارند، ‌عبارت‌اند از فولات، ويتامين B۳، B۶ و B۱۲، و خوردن سبزي‌هاي برگ سبز مانند اسفناج و كلم بروكلي به دريافت اين عناصر مهم كمك مي‌كند.

۷ خوراكي شادي‌آور!


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۳۳:۵۴ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۵ نكته درباره لوبريكانت

۵ نكته درباره لوبريكانت

۱.  استفاده از لوبريكانت مي‌تواند مانع از درد شود

اگر رابطه جنسي اغلب براي شما دردناك يا آزاردهنده است، استفاده از لوبريكانت يا روان‌كننده مي‌تواند اين وضعيت را تغيير بدهد و كاري كند كه بيشتر از رابطه خودتان لذت ببريد. دليلش اين است كه لوبريكانت‌ها عمدتا حاوي ليدوكائين و بنزوكائين هستند كه تركيبات بي‌حس‌كننده محسوب مي‌شوند و درنتيجه به كاهش درد كمك مي‌كنند.البته با توجه به اين‌كه چنين تركيباتي مي‌توانند پوست را بي‌حس كنند و احساس درد در قسمت پاييني بدن را كاهش بدهند، بايد به ميزان توصيه‌شده مصرف شوند. به‌علاوه، اگر رابطه جنسي شما با استفاده از لوبريكانت همچنان با درد همراه باشد، مجاز به افزايش دوز مصرفي نيستيد و بايد اين رابطه را سريعا متوقف كنيد. درواقع، درد در اين وضعيت مي‌تواند نشانه‌اي مبني بر ايجاد پارگي باشد.

 

۲.  لوبريكانت‌هاي حاوي تركيبات قندي مي‌توانند تحريك‌كننده باشند

بعضي از تركيبات موجود در لوبريكانت‌ها مي‌توانند براي زنان مضر باشند. به‌عنوان مثال، گليسيرين كه از مشتقات قند است، مي‌تواند شانس ابتلا به عفونت‌هاي مخمر را در زناني كه مستعد ابتلا به اين بيماري‌ها هستند، افزايش بدهد. لوبريكانت‌هاي معطر نيز معمولا حاوي ديگر انواع تركيبات قندي هستند كه باز هم براي بعضي از زنان مانند عامل تحريك‌كننده عمل مي‌كنند. بنابراين، براي اين‌كه با مشكلات نام‌برده مواجه نشويد، بايد از لوبريكانت‌هاي بدون گليسيرين و بدون تركيبات قندي ديگر استفاده كنيد.

 

۳.  بعضي از لوبريكانت‌ها مي‌توانند به لقاح كمك كنند

درحالي كه بعضي از لوبريكانت‌ها مي‌توانند براي اسپرم مضر باشند، اما بعضي از اين محصولات نيز طوري طراحي شده‌اند كه توانايي اثرگذاري اسپرم‌ها بر تخمك‌ها و بارور كردن آن‌ها را افزايش مي‌دهند. به‌گفته متخصصان، اين لوبريكانت‌ها جزو معدود محصولاتي هستند كه در مطالعات باليني هم موفق ارزيابي شده‌اند و براي شكل‌گيري لقاح خطري ندارند. متخصصان مي‌گويند كه اين لوبريكانت‌ها، pH مخاطي دهانه رحم و غلظت آن را شبيه‌سازي مي‌كنند و حتي آنتي‌اكسيدان‌هايي دارند كه مي‌توانند براي اسپرم مفيد باشند.

 

۴.  لوبريكانت‌ها بايد قبل از استفاده، تست شوند

بعضي از لوبريكانت‌ها حاوي تركيباتي شبيه به منتول هستند كه احساس گرما يا سوزش به‌وجود مي‌آورند. اين محصولات مي‌توانند براي بعضي از زنان شديدا آزاردهنده و تحريك‌كننده باشند. به همين دليل است كه متخصصان مي‌گويند هميشه قبل از استفاده از لوبريكانت‌ها در رابطه جنسي، اين محصولات را براي كسب اطمينان تست كنيد. درواقع، شما بايد قبل از رابطه جنسي، مقداري از لوبريكانت مورد نظر را امتحان كنيد و اگر با مشكل سوزش، التهاب يا هر حالت آزاردهنده ديگر مواجه شديد، استفاده از آن محصول را ادامه ندهيد.توصيه بعضي از متخصصان اين است كه براي اولين بار، چندين لوبريكانت كه داراي تركيبات و بافت متفاوت هستند را خريداري كنيد تا از طريق تست كردن متوجه شويد كه دقيقا كدام محصول با شرايط شما و همسرتان سازگارتر است.

 

۵.  استفاده از لوبريكانت كاملا عادي است

اگر نسبت به استفاده از‌ لوبريكانت درحين رابطه جنسي نگراني داريد، بايد به شما بگوييم كه نگراني شما بي‌مورد است. به‌گفته متخصصان، هر فردي ممكن است كه در دوره خاصي از زندگي‌اش به لوبريكانت‌ها نياز پيدا كند. بنابراين، نبايد نگاه منفي نسبت به لوبريكانت‌ها داشته باشيد و همچنين بايد تمركزتان را به لذت بردن از رابطه خودتان معطوف كنيد.

۵ نكته درباره لوبريكانت


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۳۲:۵۰ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

آيا مصرف زنجبيل براي مبتلايان به ديابت نوع ۲ ممنوع است؟

آيا مصرف زنجبيل براي مبتلايان به ديابت نوع ۲ ممنوع است؟

زنجبيل حاوي ميزان زيادي از تركيبات آنتي‌اكسيداني و ضدالتهابي طبيعي است كه فوايد زيادي براي بعضي از بيماري‌ها و مشكلات دارند. طبق گزارش International Journal of Preventive Medicine، زنجبيل براي مقابله با بعضي از انواع سرطان مفيد است. فوايد بالقوه اين گياه به همين موردها ختم نمي‌شود. درواقع، زنجبيل همواره به‌عنوان يكي از تركيبات تسكين‌دهنده براي مقابله با حالت تهوع، استفراغ يا هر گونه مشكل گوارشي ديگر مورد توجه بوده است. همچنين بعضي از يافته‌هاي علمي نشان مي‌دهند كه زنجبيل مي‌تواند علائم درد در قاعدگي، بيماري صبح‌گاهي در زنان باردار و حتي درد ناشي از آرتريت را تسكين بدهد. با اين‌ حال، وقتي كه درباره بيماري ديابت نوع ۲ صحبت مي‌كنيم، ارزش زنجيل به‌ علت محدود بودن مطالعات علمي در اين زمينه نامشخص مي‌ماند. البته يافته‌هايي كه تا كنون از مطالعات علمي حاصل شده‌اند، اضافه كردن زنجبيل به برنامه درماني را موثر مي‌دانند. براساس گزارش Journal of Ethnic Foods، يكي از همين مطالعات نشان مي‌دهد كه استفاده از مكمل زنجبيل مي‌تواند به كاهش سطح A۱C كمك كند و سطح گلوكز ناشتا را در افراد مبتلا به بيماري ديابت نوع ۲ پايين بياورد. البته متخصصان مي‌گويند كه يافته‌هاي اين مطالعه بي‌نقص نيستند، ‌چون جمعيت نمونه محدودي در اين مطالعه مد نظر بوده است. طبق گزارش Journal of Complementary and Integrative Medicine، يكي ديگر از مطالعات در سال ۲۰۱۵ نشان داده است كه استفاده از پودر زنجبيل (پس از گذشت ۳ ماه) به بهبود كنترل گلايسميك در آن دسته از افراد مبتلا به بيماري ديابت نوع ۲ كه از انسولين استفاده نمي‌كرده‌اند، كمك مي‌كند. 
 
يك بررسي جامع در اين زمينه كه در Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شده است، مكانيسم خاصي را در زنجبيل نشان مي‌دهد كه قند خون را كنترل مي‌كند. طبق يافته‌هاي اين مطالعه، زنجبيل آنزيم‌هايي را مهار مي‌كند كه بر نحوه متابوليزه شدن كربوهيدرات‌ها و همچنين بر حساسيت به انسولين تاثيرگذار هستند و درنتيجه جذب گلوكز در عضله‌ها را افزايش مي‌دهد. مسئولان اين مطالعه مي‌گويند كه زنجبيل به كاهش خطر مواجهه با عوارض ناشي از بيماري ديابت نوع ۲ كمك مي‌كند. خطرات احتمالي استفاده از زنجبيل در رژيم غذايي مخصوص بيماري ديابت در حالي كه استفاده از زنجبيل كامل و پودر زنجبيل توسط افراد مبتلا به بيماري ديابت نوع ۲ بي‌خطر است، اما همه اين بيماران بايد درباره مصرف زنجبيل با پزشك خودشان مشورت كنند. جدي گرفتن اين كار و پرهيز از اقدام خودسرانه براي افرادي كه از داروهاي ديابت استفاده مي‌كنند، اهميت زيادي دارد. توجه داشته باشيد كه زنجبيل مي‌تواند بر سطح انسولين تاثير بگذارد و درنتيجه با بعضي از داروهاي ديابت تداخل كند. حتي مصرف زنجبيل هم‌زمان با مصرف داروهاي ديابت مي‌تواند به كاهش بيش از حد قند خون منجر شود. خطر اين تداخل‌هاي دارويي براي آن دسته از بيماران ديابتي كه مبتلا به بيماري‌هاي ديگر نيز هستند، به مراتب بيشتر است. زنجبيل به‌طور خاص با داروهاي مربوط به فشار خون و داروهاي ضدانعقادي تداخل ايجاد مي‌كند. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۵۶:۲۸ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

چگونگي حفظ سلامت قلب زنان در دهه‌هاي ۴۰ و ۵۰ سالگي

چگونگي حفظ سلامت قلب زنان در دهه‌هاي ۴۰ و ۵۰ سالگي

بيماري‌هاي قلبي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين علت‌هاي مرگ‌ومير در ميان زنان هستند و آمارهاي بين‌المللي نشان مي‌دهند كه يك‌چهارم از كل مرگ‌وميرها در ميان زنان به علت همين بيماري‌ها اتفاق مي‌افتند. آگاهي داشتن درباره اين مساله از نظر متخصصان واجد اهميت بالايي است، چون بعضي از زنان بدون اين‌كه خودشان بدانند، به بيماري‌هاي قلبي-عروقي مبتلا هستند. به همين دليل، همه زنان در هر سني بايد تلاش كنند تا خطر ابتلا به اين بيماري‌ها را كاهش بدهند و قلب‌شان را در طول زندگي سالم نگه دارند. دهه ۴۰ سالگي : از رژيم غذايي مفيد و سالم براي قلب پيروي كنيد:  پيروي از اين رژيم غذايي يعني به حداقل رساندن استفاده از چربي‌هاي اشباع و افزايش ميزان استفاده از ميوه‌ها، سبزي‌ها، غلات سبوس‌دار و مغزهاي خام. در ضمن، حجم وعده‌هاي مصرفي نيز از اهميت خاصي در اين زمينه برخوردار است. بعضي از متخصصان نيز رژيم DASH را براي اين كار توصيه مي‌كنند كه هم براي كاهش فشار خون موثر است و هم مي‌تواند به حفظ وزن در محدوده سالم كمك كند. 
 
افزايش فعاليت‌هاي بدني: بيشتر روزهاي هفته را بايد با حداقل ۳۰ دقيقه فعاليت ورزشي سپري كنيد. حتي اگر خودتان را به فعاليت‌هاي بدني كوچك هم وادار كنيد و باعث شويد كه قلب‌تان سريع‌تر به تپش بيفتد، سلامت قلبي-عروقي خودتان را تقويت مي‌كنيد.راه‌هاي مقابله با استرس را پيدا كنيد: دهه ۴۰ سالگي، يكي از پُرمشغله‌ترين دوره‌هاي زندگي براي زنان است. بسياري از زنان در اين دهه به‌صورت تمام‌وقت شاغل هستند، احتمالا فرزنداني دارند و حتي بايد از پدر يا مادر سالمند خودشان مراقبت كنند. همين مشغله‌ها باعث مي‌شود كه آنان رسيدگي به سلامتي خودشان را فراموش كنند و با سطح بالايي از استرس مواجه باشند. اين در حالي است كه وجود استرس زياد در زندگي، معمولا خواب كافي و مطلوب را هم از افراد مي‌گيرد و حتي به شكل‌گيري الگوهاي غذايي ناسالم در ميان آنان منجر مي‌شود. 
 
مراقبت‌هاي پزشكي را جدي بگيريد: زنان در دهه ۴۰ سالگي بايد به‌طور منظم نزد پزشك بروند و به توصيه‌هاي پزشكان در زمينه‌هاي مختلف، از جمله سلامتي قلب، توجه كنند. اگر در دوران بارداري به بيماري ديابت يا فشار خون بالا مبتلا بوده‌ايد، در اين دهه بايد رسيدگي به وضعيت سلامتي خودتان را كاملا جدي بگيريد، چون اين مشكلات ظاهرا مربوط به گذشته مي‌توانند خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي را افزايش بدهند. از جزئيات سلامتي خودتان آگاه باشيد: انجام دادن غربالگري‌هاي لازم مربوط به تشخيص فشار خون، سطح كلسترول، وزن و شاخص توده بدن (BMI) براي زنان كاملا ضروري است. خطر مبتلا شدن شما به بيماري‌هاي قلبي در دهه ۴۰ سالگي نسبتا پايين است، اما كارهايي مانند سيگار كشيدن، مصرف قرص‌هاي ضدبارداري و انجام دادن هورمون‌درماني مي‌توانند اين خطر را افزايش بدهند. 
 
دهه ۵۰ سالگي : روي رژيم غذايي و ورزش تمركز كنيد: زنان در اين دهه مستعد افزايش وزن هستند. اگر مراقب وزن خودتان نباشيد، اين وزن رفته‌رفته افزايش پيدا مي‌كند و ناگهان متوجه مي‌شويد كه اوضاع چقدر تغيير كرده است و بايد به‌ سختي براي كاهش وزن خودتان تلاش كنيد. كنترل وزن با تمركز بر رژيم غذايي و ورزش، مانع از افزايش وزن مي‌شود. با پزشك درباره فوايد و مضرات استروژن‌درماني مشورت كنيد: متخصصان مي‌گويند كه استروژن‌درماني به‌عنوان اولين راه براي پيشگيري از مبتلا شدن به بيماري‌هاي قلبي توصيه نمي‌شود، اما در بعضي از موارد اين شيوه درماني واقعا مي‌تواند براي قلب زنان مفيد باشد. ويتامين D را فراموش نكنيد: محققان همچنان درحال مطالعه درباره اين مساله هستند كه آيا مكمل ويتامين D مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش بدهد يا خير. اگرچه اين مطالعات هنوز به يافته‌هاي قطعي نرسيده‌اند، اما بسياري از متخصصان باور دارند كه ويتامين D، نقش مهمي در سلامت عمومي و سلامت قلبي ايفا مي‌كند. شما مي‌توانيد با مشورت گرفتن از پزشك، براي مصرف اين مكمل‌ها اقدام كنيد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۵۶:۱۲ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۷ غذاي ممنوعه در دوران بارداري

۷ غذاي ممنوعه در دوران بارداري

۱. گوشت‌هاي خام : زنان باردار بايد از خوردن غذاهاي دريايي نپخته و خام و همچنين انواع گوشت‌هاي نيم‌پز يا آبدار مانند گوشت گوساله و مرغ خودداري كنند. متخصصان مي‌گويند خطر وجود باكتري كولي‌فرم (coliform bacteria)، توكسوپلاسموز و سالمونلا در اين گوشت‌ها بسيار زياد است. ۲. فرآورده‌هاي گوشتي : فرآورده‌هاي گوشتي مانند سوسيس و كالباس، مي‌توانند به ليستريا آلوده باشند و درنتيجه خطر سقط جنين را افزايش بدهند. ليستريا اين توانايي را دارد كه از جفت جنين عبور كند و جنين را آلوده سازد. اين اتفاق مي‌تواند كودك را به عفونت يا مسموميت خون مبتلا كند و جان او را به خطر بيندازد. پس اگر باردار هستيد و همچنان به مصرف فرآورده‌هاي گوشتي اصرار داريد، حتما اين محصولات غذايي را كاملا بپزيد. ۳. ماهي‌هاي جيوه‌دار : زنان باردار بايد از مصرف ماهي‌هايي كه حاوي ميزان زيادي از جيوه هستند، پرهيز كنند. دريافت جيوه در دوران بارداري با به تاخير افتادن رشد و تكامل كودك مرتبط است و همچنين شانس مبتلا شدن نوزاد به آسيب‌هاي مغزي را بالا مي‌برد. چند مورد از اين ماهي‌ها عبارت‌اند از كوسه‌ماهي، شمشيرماهي،‌ ماهي خال‌مخالي و ماهي تيلفي. كنسروهاي ماهي تُن نيز حاوي مقدار كمي از جيوه هستند و زنان باردار ترجيحا نبايد از اين محصولات نيز در دوران باداري استفاده كنند. علاوه بر اين‌ها، خودداري از مصرف سوشي در دوران بارداري نيز ضروري است، چون سطح بالايي از جيوه در سوشي هم وجود دارد. 
 
۴. تخم‌مرغ خام : خودداري از مصرف تخم‌مرغ خام يا هر نوع خوراكي حاوي تخم‌مرغ خام براي زنان باردار ضروري است، چون اين ماده غذايي مي‌تواند سالمونلا را به بدن آنان منتقل كند. بعضي از سس‌هاي سزار، مايونز، بستني‌هاي خانگي و سس‌هاي خردل با استفاده از تخم‌مرغ خام تهيه مي‌شوند. لازم به ذكر است كه بستني‌ها و سس‌هاي كارخانه‌اي با استفاده از تخم‌مرغ پاستوريزه توليد مي‌شوند و درنتيجه خطر منتقل شدن سالمونلا به بدن زنان باردار را افزايش نمي‌دهند. ۵. شير غيرپاستوريزه : شير غيرپاستوريزه، يكي از ديگر منابع غذايي است كه مي‌تواند حاوي ليستريا باشد. درنتيجه زنان باردار هميشه بايد از شير پاستوريزه و كاملا مطمئن استفاده كنند. 
 
۶. كافئين : اگرچه بيشتر مطالعات نشان داده‌اند كه دريافت كافئين در حد اعتدال براي زنان باردار مجاز است، اما بعضي از مطالعات نيز نشان داده‌اند كه مصرف كافئين مي‌تواند با سقط جنين مرتبط باشد. بنابراين براي كاهش شانس سقط جنين، مصرف كافئين را در سه‌ ماهه اول بارداري كنار بگذاريد. در ماه‌هاي بعدي بارداري نيز كافئين دريافتي روزانه بايد كمتر از ۲۰۰ ميلي‌گرم باشد. توجه داشته باشيد كه كافئين اساسا ادرارآور است و دفع مايعات از بدن را افزايش مي‌دهد. 
اين روند دفعي مي‌تواند آب مورد نياز بدن و همچنين كلسيم را از بدن زنان باردار خارج كند. به همين دليل، آنان بايد از آب، آب‌ميوه طبيعي و شير پاستوريزه به‌ جاي نوشيدني‌هاي كافئين‌دار استفاده كنند. بعضي از مطالعات نشان داده‌اند كه دريافت كافئين به مقدار زياد، با مشكلاتي مانند سقط جنين، زايمان زودرس و كم‌وزني هنگام تولد نوزاد مرتبط است. ۷. سبزي‌هاي نشسته : سبزي‌ها مواد غذايي بي‌خطري هستند و همواره در رژيم‌هاي غذايي متعادل نقش مهمي دارند. با اين‌ حال،‌ همه سبزي‌هاي بايد به‌ خوبي شسته شوند تا شانس منتقل شدن توكسوپلاسموز از اين مواد غذايي به بدن زنان باردار به صفر برسد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۵۵:۴۶ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

حفظ سلامتي با مصرف اين ۸ نوشيدني!

حفظ سلامتي با مصرف اين ۸ نوشيدني!

۱. سودا، آبميوه‌هاي شيرين و ساير نوشيدني‌هايي كه داراي كالري هستند اغلب به عنوان عامل اصلي چاقي و اضافه وزن شناخته مي‌شوند. تحقيقات نشان مي‌دهد كه اگر نوشيدني‌هاي مناسب را در رژيم غذايي خود انتخاب كنيد، آنها مي‌توانند تاثير مثبتي روي سلامتي و حتي كاهش وزن شما داشته باشند.۲. ماءالشعير عامل سلامت مغز:مصرف معتدل اين نوشيدني (حداكثر يك يا دو بار در روز) مي‌تواند سلامت استخوان‌ها، سلامت قلب، سلامت كليه و سلامت مغز را حفظ  كند و حتي خطر ابتلا به سرطان را كاهش دهد. البته يادتان باشد كه منظور ما ماءالشعير خالص و بدون طعم و شكر است. ۳. آب براي هيدراتاسيون : ماده اصلي بدن آب است كه از مفاصل، استخوان‌ها و اندام‌هاي مختلف، حمايت مي‌كند و همچنين عامل اصلي هضم غذا و دفع مواد زائد است. به گفته يكي از متخصصين، اگر ما فقط  آب را به عنوان تنها نوشيدني مفيد انتخاب مي‌كرديم، بسيار سالم تر بوديم. چون با وجود آب به هيچ يك از نوشيدني‌هاي ديگر نيازي نيست (حدود ۹ تا ۱۳ فنجان آب در روز كافي است).
 
۴. شير براي سلامت استخوان: شير گاو در برخي جوانب كاملا بحث‌برانگيز است، از جمله به لحاظ كم چربي يا پر چربي بودن. متخصصي مي‌گويد شير مي‌تواند براي افرادي كه به آن حساسيت و يا با لاكتوز آن مشكلي ندارند منبع خوبي از پروتئين، كلسيم و ويتامين D باشد. براي افرادي كه داراي آلرژي‌هاي لاكتوز هستند، شيرهاي غير لبني مانند سويا و بادام انتخاب خوبي هستند. ۵. آب گوجه‌فرنگي و سبزيجات: اگر دوست داريد براي شروع روز يك آشاميدني مفيد داشته باشيد، آب گوجه‌فرنگي و ساير سبزيجات بهترين انتخاب است. جدا از مقدار زيادي آب، اين تركيبات داراي مواد مغذي مختلفي از جمله ويتامين A، ويتامين C و ليكوپن هستند. علاوه بر اين، چون حاوي قند بالا هم نيستند، پس براي برنامه كاهش وزن شما نيز مانعي ايجاد نمي‌كنند.۶. قهوه منبع آنتي‌اكسيدان‌ها: براساس يك مطالعه اخير، مصرف روزانه سه فنجان قهوه ممكن است به شما كمك كند كه طول عمر بيشتري داشته باشيد. مطالعات متعددي در رابطه با مصرف قهوه، مويد كاهش خطر ابتلا به ديابت، سرطان، بيماري پاركينسون و آلزايمراند.
 
اين خواص قهوه عمدتا به دليل آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در آن است. اما در هر حال، صرفه‌جويي در مصرف روزانه حدودا ۱ تا ۳ فنجان براي جلوگيري از ورود كافئين بيش از حد به بدن ضروري است.۷. چاي سياه براي پيشگيري از بيماريچاي سياه، به صورت گرم و يا سرد، مانند قهوه حاوي بسياري از مزاياي سلامتي است. چاي سياه سرشار از آنتي‌اكسيدان‌ها است و افزايش متابوليكي را به همراه مي‌آورد. به همين دليل چون مصرف بيش از يك فنجان چاي در روز مي تواند آب بدن را از بين ببرد، شما بايد براي جبران اين مساله بيشتر آب بنوشيد.۸. چاي سبز مملو از آنتي‌اكسيدان‌هابراي تقويت منبع آنتي‌اكسيدان بدن، به نظر مي‌رسد چاي سبز هم نقش قهوه و هم نقش چاي را به عهده مي‌گيرد و يك جايگزين فوق‌العاده براي هر دو است. با مصرف اين چاي، بدن هم به لحاظ هيدراته و هم آنتي‌اكسيدان‌ها بسيار غني باقي مي‌ماند. سال‌ها تحقيق علمي نشان داده كه چاي سبز داراي مزاياي سلامتي فراواني است، از جمله آنتي‌اكسيدان‌هاي آن مانع از پيري زودرس مي‌شوند و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و برخي از سرطان‌ها را كاهش مي‌دهند. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۵۵:۰۷ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۷ توصيه غذايي به مبتلايان به نقرس

۷ توصيه غذايي به مبتلايان به نقرس

۱. توت‌ها :انواع توت‌ها مانند توت‌فرنگي، تمشك، بلوبري و حتي ميوه‌هايي مانند گيلاس و آلبالو، منابع عالي‌اي براي افراد مبتلا به بيماري نقرس هستند. اين ميوه‌ها به‌طور طبيعي اسيد اوريك را خنثي مي‌كنند و به‌خوبي با مقدار pH اسيدها مقابله مي‌كنند. به‌علاوه، اين ميوه‌ها سرشار از ويتامين C و منيزيم هستند كه براي دستگاه گوارش مفيد محسوب مي‌شوند و درنتيجه وقتي كه پروتئين در دستگاه گوارش تجزيه مي‌شود، ميزان اسيد اوريك توليدشده را كاهش مي‌دهند.۲. ميوه‌ها و سبزي‌ها :واضح است كه شما مي‌توانيد ويتامين C را در بسياري از سبزي‌ها و ميوه‌هاي ديگر مانند سيب و پرتقال پيدا كنيد. همچنين مي‌توانيد از مكمل‌هاي ويتامين C و منيزيم به‌عنوان جايگزين كمك بگيريد، اگرچه اين كار باعث مي‌شود كه بخشي از فوايد و مزاياي ميوه‌ها را از دست بدهيد. توجه داشته باشيد كه ميوه‌ها اساسا ضدالتهابي هستند و همين ويژگي، دردهاي مفصلي را كمتر مي‌كند. به‌علاوه، خاصيت ضدالتهابي ميوه‌ها از فرسايش و ساييدگي مفصل‌ها نيز جلوگيري مي‌كند و درنتيجه مانع از ابتلا به انواع دائمي و غيرقابل درمان آرتريت مانند آرتروز مي‌شود. 
 
۳. آب : نوشيدن آب به رفع مشكلات متعددي در درون بدن كمك مي‌كند و همچنين يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي رژيم غذايي ما انسان‌ها را تشكيل مي‌دهد. توجه داشته باشيد كه نوشيدن آب به مقابله با نقرس كمك مي‌كند، چون سموم و مواد زائد مانند اسيد اوريك اضافي را از بدن خارج مي‌سازد. ۴. سير : سير، يكي از مغذي‌ترين و بهترين مواد غذايي است كه فوايد زيادي دارد و كاهش سطح كلسترول خون فقط يكي از اين فوايد محسوب مي‌شود. سير نه‌تنها منبع غني‌اي از ويتامين‌ها و مواد معدني به‌ شمار مي‌رود، بلكه منبع عالي‌اي براي دريافت فيبر است. با اين‌ حال، سولفور (گوگرد) موجود در سير است كه اهميت اين ماده غذايي را براي نقرس بيشتر مي‌كند، چون سولفور به تنظيم اسيد اوريك موجود در بدن كمك مي‌رساند. اگر به دلايل مختلف نمي‌توانيد هميشه سير بخوريد، مي‌توانيد از پياز نيز به‌عنوان جايگزين سير استفاده كنيد. در ضمن، امروزه مكمل‌هاي سير در قالب قرص‌هاي بلعيدني به فروش مي‌رسند. 
 
۵. استفاده بيشتر از چربي‌ها و روغن‌ها : يكي از تصورات اشتباه درباره نقرس، اين است كه چربي‌ها و روغن‌ها ذاتا براي افراد مبتلا به اين بيماري مضر است. با اين‌ حال، چربي‌ها و روغن‌هاي سالم داراي نقش‌هاي مهمي در بدن هستند و براي همه انسان‌ها ضروري محسوب مي‌شوند. يكي از عملكردهاي اين تركيبات در بدن، كمك‌رساني به «سنتز پروتئين» است كه استفاده از پروتئين‌ها براي اسيدهاي آمينه درون بدن را افزايش مي‌دهد. همين ويژگي، شانس مواجهه با حملات نقرس را پايين مي‌آورد. شما مي‌توانيد اسيدهاي چرب ضروري مانند امگا-۳ را از طريق مكمل‌ها نيز دريافت كنيد، اما اين منابع غذايي حاوي مقادير مناسبي از امگا-۳ هستند: ماهي سالمون و تُن، مغزهاي خام و بذر كتان. ۶. استفاده بيشتر از فيبرها : فيبرها مانند آب، به دفع سموم و تركيبات زائد از جريان خون كمك مي‌كنند. خوش‌بختانه منابع زيادي براي دريافت فيبر وجود دارند كه شما مي‌توانيد از آن‌ها كمك بگيريد، مانند مغزهاي خام، غلات صبحانه سبوس‌دار،‌ نان گندم سبوس‌دار و انواع مركبات. در ضمن، مكمل‌هاي فيبري هم امروزه در داروخانه‌ها به فروش مي‌رسند. ۷. استفاده كمتر از پروتئين‌ها :اگر اسيد اوريك در بدن شما به‌واسطه تجزيه پروتئين ايجاد شود، پس زياده‌روي در مصرف پروتئين قطعا به حملات نقرس در بدن شما منجر مي‌شود. در بعضي از موارد، افراد مبتلا به نقرس مي‌توانند مصرف منابع پروتئيني را به حداقل برسانند و از مكمل‌هاي اسيد آمينه براي تامين آن‌ها استفاه كنند. اين كار، توليد اسيد اوريك در بدن را به‌طور قابل توجهي كاهش مي‌دهد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۵۴:۴۹ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

رژيم اتكينز چيست؟

رژيم اتكينز چيست؟

هدف رژيم اتكينز: كاهش وزن. ادعا: شما با پيروي از رژيم Atkins، وزن خودتان را در عرض ۲ هفته حدودا ۷ كيلوگرم كاهش خواهيد داد، درحالي كه مقدار زيادي از غذاهاي چرب را هم خواهيد خورد. نظريه علمي: بدن انسان مانند يك موتور است؛ كربوهيدرات‌ها نيز سوختي هستند كه فعاليت اين موتور را امكان‌پذير مي‌سازند. ايجاد محدوديت در دريافت كربوهيدرات‌ها، بدن را مجبور مي‌كند كه از سوخت جايگزين (يعني چربي‌هاي ذخيره‌شده) به‌ جاي اين تركيبات استفاده كند. پس در رژيم Atkins، قندها و نشاسته‌هاي ساده مانند سيب‌زميني، نان سفيد و برنج سفيد،‌ همگي بايد حذف شوند و پروتئين‌هاي و چربي‌هايي مانند مرغ، گوشت قرمز و تخم‌مرغ جاي‌شان را بگيرند. با سوخته شدن چربي‌ها در رژيم Atkins، وزن نيز كاهش خواهد يافت. كاهش كل كربوهيدرات‌هاي مصرفي فقط به رژيم Atkins منحصر نمي‌شود. درواقع، ايجاد محدوديت در كربوهيدرات‌هاي مصرفي در رژيم‌هاي ديگر نيز مهم است. غذاهايي كه از نظر حجم كربوهيدراتي سنگين هستند، گلوكز زيادي را وارد جريان خون مي‌كنند كه درنهايت مي‌تواند به‌صورت گليكوژن در كبد ذخيره شود. اين روند هيچ نتيجه‌اي ندارد جز افزايش چربي‌ها در بدن. 
 
رژيم چگونه عمل مي‌كند؟ رژيم اتكينز براساس چهار مرحله پيش مي‌رود كه با مصرف كربوهيدرات‌ها به ميزان بسيار كم شروع مي‌شود و همين‌طور ادامه مي‌يابد تا شما به وزن دل‌خواه‌تان برسيد. دوري از كربوهيدرات‌ها فقط به اين سادگي نيست كه از خوراكي‌هاي شيرين و سيب‌زميني پخته يا سرخ‌كرده فاصله بگيريد، بلكه شما بايد طبق برنامه عمل كنيد و در اجراي اين برنامه نيز تداوم داشته باشيد. براي مثال در مرحله اول، شما اجازه داريد كه روزانه ۲۰ گرم كربوهيدرات خالص را از ميان فهرست مواد غذايي مجاز انتخاب كنيد كه ۱۲ تا ۱۵ گرم از آن‌ها را بايد سبزي‌هاي سرشار از فيبر تشكيل بدهند. با اين‌ حال، در رژيم Atkins مجبور نيستيد كه چربي موجود در استيك خودتان را جدا كنيد. نوعي از اين رژيم با عنوان Atkins ۴۰ Plan نيز وجود دارد كه متناسب با افرادي طراحي شده است كه مي‌خواهند وزن خودشان را حدود ۱۸ كيلوگرم (معادل ۴۰ پوند) كاهش بدهند. به‌علاوه، نوع ديگري با عنوان Atkins ۱۰۰ هم وجود دارد كه نوعي برنامه غذايي قابل تنظيم و كم‌كربوهيدرات است. اين رژيم، انعطاف‌پذيري بالايي دارد و به شما اجازه مي‌دهد تا طيف وسيعي از مواد غذايي را با در نظر گرفتن ۱۰۰ گرم كربوهيدرات خالص در طول هر روز مصرف كنيد. اين ۱۰۰ گرم به ترتيب زير تقسيم مي‌شود: 
 
- حداقل ۱۲ تا ۱۵ گرم از كربوهيدرات خالص روزانه را بايد سبزي‌ها تشكيل بدهند. - ۳ وعده ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرمي از منابع پروتئيني در طول روز. - ۲ تا ۴ وعده مصرفي از چربي‌هاي اضافي در طول روز. ۸۵ گرم كربوهيدرات باقي‌مانده را هم بايد از اين مواد غذايي تامين كنيد: حبوبات، مغزهاي خام، دانه‌ها، ميوه‌ها و سبزي‌هاي سرشار از كربوهيدرات، و غلات سبوس‌دار. رژيم چقدر هزينه مالي دارد؟ گوشت قرمز تازه و سبزي‌هاي تازه اساسا نسبت به مواد غذايي فرآوري‌شده و غذاهاي فست‌فودي گرا‌ن‌تر هستند. پس اين‌كه دقيقا چقدر هزينه مالي براي رژيم Atkins صرف مي‌شود، تا حدود زيادي به منابع پروتئيني انتخابي شما بستگي دارد. مثلا آيا شما گوشت چرخ‌كرده را ترجيح مي‌دهيد يا گوشت گوساله خالص تازه؟ مرغ يا بوقلمون؟ همه اين انتخاب‌ها در تخمين هزينه مالي نقش دارند.

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۵۴:۳۰ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم