سلامت

۷ جمله‌اي كه هرگز نبايد به همسرتان بگوييد!

۷ جمله‌اي كه هرگز نبايد به همسرتان بگوييد!

۱- تو شغلت را به خانواده ترجيح مي‌دهي!
بين رايج‌ترين سرزنش‌ها بين زوج‌ها، عدم تعادل بين زمان صرف شده براي كار و زمان در نظر گرفته شده براي امور شخصي، معمولا موضوع بحث است. البته بحث در مورد اين موضوع اصلا ممنوع نيست اما نه به هر شكلي. حتما بايد لحن متهم كردن و سرزنش از جملات شما دور باشد. اين نحوه رفتار اينطور القا مي‌كند كه حق كاملا با شماست و طرف مقابل اشتباه مي‌كند. در حالي كه شما و طرف مقابل چيزها را به شكل يكسان نمي‌بينيد چون ميزان حساسيت شما متفاوت است و شما نمي‌دانيد اين موقعيت توسط طرف مقابل چگونه درك مي‌شود و معمولا متفاوت است.
 
۲- در خانه هيج كاري نمي‌كني!
تقسيم كارهاي خانه، دليل ديگري براي كشاندن زوج‌ها به رينگ بوكس است. دوباره اينجا هم استفاده از "تو" با لحن تهاجمي، اصلا سازنده نيست، چون باز هم لحن سرزنش و متهم كردن را القا مي‌كند، سرزنش مثل كود براي زميني است كه در آن بحث ريشه خواهد كرد. به جاي استفاده از جملات متهم‌كننده مانند "تو هيچ‌ وقت وقتي كه بايد باشي، نيستي" بهتر است خود را كنترل كنيد و عصبانيت خود را با جملات حاوي "من" بيان كنيد. مثلا، "من نياز دارم كه به من كمك كني" يا "من از اين رفتار تكراري تو خسته شدم."
 
۳- مادرت غيرقابل تحمله!
خانواده همسر، يك بحث كلاسيك ديگر بين زوج‌هاست. هرچند اغلب به آن مي‌خنديم ولي از حساسيت آن كم نمي‌شود. اين بحث، زوج‌ها را به خشونت‌آميزترين اتهامات مي‌كشاند، چون به باارزش‌ترين افراد زندگي‌شان مربوط مي‌شود. به جاي آنكه بگوييد"مادر تو... است" چرا سعي نمي‌كنيد بگوييد: "من نياز دارم به من بيشتر اهميت بدهي تا به مادرت" همواره جملات خود را از حالت اتهام به حالت اطلاع‌رساني تبديل كنيد. اين روش كليدي براي داشتن يك بحث سازنده است.
 
 ۴- تو به من گوش نمي‌كني!
معمولا خشم منجر به رودخانه‌اي از سرزنش مي‌شود. گاهي نياز به تخليه كردن خشم براي كسب آرامش اعصاب، اجتناب‌ناپذير است، ولي اين كار گاهي شرايط را به بن‌بست هدايت مي‌كند. هيچ يك از طرفين، ديگر به طرف مقابل گوش نمي‌دهد. انگار هركس با خودش حرف مي‌زند و هيچ چيز بهتر نمي‌شود. بهتر است به جاي اين كار، به نوبت به صحبت طرف مقابل گوش فرا دهيد و در بيشتر موارد، به طرف مقابل ۱۰ دقيقه فرصت بدهيد تا پاسخ بدهد و سپس شما صحبت كنيد.
 
۵- ديگر نمي‌توانم به تو اعتماد كنم!
اين نوع جملات تاثيرگذار و شديد، قطعا بي‌خطر نيستند. متخصصين معتقدند افرادي كه زياد رنج كشيده‌اند، تمايل بيشتري به صدمه زدن به ديگران دارند و به تدريج به سمت آن مي‌روند. جملاتي كه پايه واساس زندگي مشترك را مورد حمله قرار مي‌دهند و جملات توهين‌آميز و بي‌ارزش‌كننده، كه عشق ميان زوجين را نابود مي‌كنند. گفتگوهاي اينچنين، كه از حد مي‌گذرند، نشانه‌اي قوي از خستگي و دلزدگي در رابطه هستند ولي به هيچ وجه جملاتي سازنده نيستند. در مبارزه‌اي كه در پايان يك طرف برنده و يك طرف بازنده است، طرفين ميدان را به طرز وحشتناكي ترك خواهند كرد.
 
۶- تو يك احمق هستي!
اين جمله تهاجمي و بي‌ارزش‌كننده، مانند يك سيلي، مخرب است. هنگام بحث، كلمات و جملات خود را زير نظر بگيريد. برخي عادت دارند از سخنان ملايم استفاده كنند و هرگز از الفاظ ركيك و زشت استفاده نكنند ولي برخي همواره لحن و سخناني وحشيانه و بي‌رحمانه را به كار مي‌برند. اين افراد اصلا ارزيابي نمي‌كنند كه شنيدن اين جملات تا چه حد براي طرف مقابل سخت است. يك جمله و يك لحن همواره براي افراد مختلف يك مفهوم را ندارد و چگونگي تعبير آن، كاملا بستگي به سابقه روابط بين دو فرد دارد.
 
۷- در پيغام متني: "تو هيچ وقت هيچي نمي‌فهمي!"
امروزه استفاده از پيغام‌هاي متني، يكي از گزينه‌ها براي بحث بين زوج‌ها است. چون طرف مقابل روبروي شما نيست، استفاده از هر لحني آزاد است. اشكال اين روش آن است كه تغييرات چهره و صداي طرف مقابل ديگر درك نمي‌شود و به همين دليل، ممكن است نوشته‌ها به شكل نادرست تعبير شوند و اغلب ممكن است منجر به پاسخ‌هاي شديد شود. بحث از طريق پيغام‌هاي متني، به روابط صدمه مي‌زند، بهتر است براي رسيدگي به موضوعات حساس به صورت حضوري بحث انجام شود.

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۵:۵۷ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

اين ۱۱ خوراكي را بخوريد تا بيمار نشويد!

اين ۱۱ خوراكي را بخوريد تا بيمار نشويد!

۱- آجيل‌ها، سوخت براي گلبول‌هاي سفيد

آجيل‌ها غني از منيزيم، پروتئين و گلوتامين و اسيدهاي آمينه هستند كه در بدن مانند سوخت براي گلبول‌هاي سفيد عمل مي‌كنند. فندق، بادام و پسته و ساير آجيل‌ها را از نوع بدون نمك انتخاب كنيد و حداكثر روزي ۳۰ گرم مصرف كنيد. مثلا، به عنوان ميان‌وعده، يك ميوه و تعدادي آجيل روزانه مصرف كنيد.

 

۲- ماهي‌هاي چرب، سرشار از امگا۳

ماهي‌هاي چرب سرشار از امگا۳ و اسيدهاي چرب هستند كه ضدالتهاب هستند. التهابات در بدن، سيستم ايمني را تضعيف كرده و باعث بروز غيرمنتظره بيماري‌هاي زمستاني مي‌شود. ماهي‌هاي كوچكتر در اولويت هستند، مانند ساردين، ماهي خال‌مخالي و شاه‌ماهي. منابع ديگر براي امگا۳ روغن‌هاي گياهي مانند روغن كلزا هستند كه بهتر است به‌عنوان چاشني و بدون حرارت دادن مصرف شوند، چون بسيار حساس هستند و براثر حرارت خواص خود را از دست مي‌دهند. 

 

۳- حبوبات، موادغذايي تقريبا كامل

نخود، لوبيا و ساير حبوبات، حاوي نشاسته، پروتئين، آهن، فيبر و مقدار كمي كالري هستند، هنگام فصل سرما، خوردن سوپ‌هاي حاوي حبوبات بسيار مفيد است. براي جذب حداكثر مقدار آهن موجود در حبوبات، آن‌ها را همراه با مواد غذايي حاوي ويتامينC، مانند آب‌ليمو مصرف كنيد و از نوشيدن چاي خودداري كنيد. 

 

۴- ماست و كفير، منبع پروبيوتيك

در ميان لبنيات، شير و پنير منافع زيادي براي سيستم ايمني ندارند، ولي در مورد ماست، اينطور نيست، بلكه سرشار از پروبيوتيك، باكتري‌هاي مفيد براي سيستم ايمني است كه در روده وجود دارند و بدن را در مقابل عفونت‌ها محافظت مي‌كنند. علاوه بر ماست، كفير هم حاوي پروبيوتيك است. همچنين فيبرهاي گياهي هم باعث رشد و تكثير باكتري‌هاي مفيد در معده مي‌شوند، مانند فيبر موجود در مارچوبه، پياز، سير، موز، سيب‌زميني و حبوبات.

 

۵- تخم كتان و تخم شربتي

تخم كتان و تخم شربني سرشار از امگا۳ هستند و به همين دليل خواص ضدالتهابي دارند. تخم شربتي را در شير، آب ميوه و فرني بريزيد و حدود يك ربع بعد ميل كنيد. هضم دانه‌هاي كتان كمي سخت است، مي‌توانيد شب قبل آن را در آب خيس كنيد و يا آسياب كنيد.

 

۶- ميوه‌هاي قرمز، سرشار از آنتي‌اكسيدان

توت‌فرنگي، تمشك، توت سياه، انگورسياه و... سرشار از ويتامينC و آنتي اكسيدان هستند كه باعث تقويت سيستم ايمني مي‌شوند. در فصل پاييز و زمستان كه اين اين ميوه‌ها موجود نيستند، مي‌توانيد به صورت خشك يا منجمد استفاده كنيد، در اين صورت ويتامينC در آنها كاهش مي‌يابد ولي از نظر آنتي‌اكسيدان، خواص خود را حفظ خواهند كرد. 

 

۷- مركبات، سرشار از ويتامين C

براي تقويت سيستم ايمني در برابر بيماري‌هاي پاييز و زمستان، هيچ چيز بهتر از مركبات نيست. چون حاوي ويتامينC، فلاوونوئيدها و آنتي‌اكسيدان‌هاي طبيعي هستند. ويتامينC، خاصيت ضدعفونت دارد به اين دليل كه با فعال كردن توليد آنتي‌بادي‌ها و نيز توليد گلبول‌هاي سفيد، سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند. مانند پرتقال، ليموترش، نارنگي، بالنگ و ماندرين.

 

۸- كاكائو براي تقويت سيستم ايمني

كاكائو به صورت پودر حاوي آنتي‌اكسيدان و منيزيم است. منيزيم براي تبديل انرژي موادغذايي به انرژي قابل استفاده براي بدن لازم است. همچنين براي رفع خستگي و بهبود كارايي و نيز تقويت سيستم ايمني مفيد است. كاكائو را به صورت پودر و بدون شكر مصرف كنيد و نه به صورت شكلات، تا شكر و چربي كمتري داشته باشد. براي آنكه تلخي آن رفع شود مي‌توانيد با ميوه‌هاي شيرين مصرف كنيد. مثلا يك عدد موز را له كنيد و به آن يك قاشق چايخوري پودر كاكائو اضافه كنيد، به اين ترتيب طعم تلخ كاكائو كمتر مي‌شود.

 

۹- موز

موز، سرشار از منيزيم و ويتامين B۶ است كه براي پرانرژي بودن و سيستم ايمني مفيد است. موز ميوه بسيار پرانرژي است و به همين خاطر عده‌اي از خوردن آن صرف‌نظر مي‌كنند، متخصصين تغذيه توصيه مي‌كنند كه موز را به قطعات كوچك خرد كنيد و مصرف كنيد. 

 

۱۰- زردچوبه، ضدالتهاب طبيعي

اين ادويه داراي خواص ضدالتهابي است و از تكثير برخي از باكتري‌ها جلوگيري مي‌كند و اثربخشي آن در مقابل عفونت‌هاي ميكروبي اثبات شده است، مانند عفونت‌هاي گلو و معده. براي جذب بهتر، همراه فلفل سياه و روغن‌هاي پخت و پز و سركه يا آبليمو مصرف كنيد.

 

۱۱- سير و پياز خام ضد ويروس و باكتري

پياز و سير براي مبارزه با عفونت‌ها در بدن بسيار مفيد هستند ولي براي داشتن حداكثر كارايي، بهتر است خام مصرف شوند. سير به علت خواص ضدباكتري و ضدويروسي، باعث جلوگيري از ابتلا و كمك به بهبود عفونت‌هاي ويروسي، مانند سرماخوردگي و گلودرد مي‌شود. پياز نيز داراي خواص ضد باكتري است و باعث توقف عفونت‌هاي سطحي مي‌شود.


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۵:۲۱ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

بهترين راه‌هاي مراقبت از پوست در فصل بهار

بهترين راه‌هاي مراقبت از پوست در فصل بهار

تغيير فصل تنها به معناي جابجايي لباس‌هاي داخل كمد لباس نيست. به احتمال زياد شما هم جز آن دسته از افرادي هستيد كه تمايل دارند با تغيير فصل، مخصوصا آمدن فصل بهار، تحول چشمگير و به سزايي در ظاهر خود ايجاد كنند. به روز رساني در شيوه مراقبت از پوست يكي از بهترين تصميماتي است كه مي‌توانيد در سال و فصل جديد بگيريد. درست مثل افكار شما پوست‌تان هم همواره نيازمند تغييرات مفيد و مثبت است. بنابراين در ادامه مطلب امروز با چند شيوه يا توصيه ساده و راحت اما بسيار كارآمد در اين زمينه آشنا خواهيد. 

 

۱- لايه‌برداري پوست

 پوست ما در طول فصل زمستان خشك، پوسته پوسته و كسل به نظر مي‌رسد و اين موضوع به هيچ عنوان خوشايند نيست. با رسيدن فصل جديد و تازه همه ما علاقه‌مند به داشتن ظاهري جذاب‌تر هستيم و يكي از بهترين راه‌ها براي تحقق بخشيدن به اين موضوع لايه‌برداري پوست‌مان خواهد بود. با لايه‌برداري پوست، سلول‌هاي مرده پوستي از بين خواهند رفت و سلول‌هاي جديد و تازه جايگزين آن‌ها خواهند شد. براي لايه‌برداري پوست‌تان مي‌توانيد از يك كرم‌ لايه‌بردار سبك و مناسب با نوع پوست‌تان استفاده كنيد. توصيه مي‌كنيم اگر پوست حساسي داريد حتما قبل از لايه‌برداري پوست‌تان با يك متخصص پوست مشورت كنيد.

 

۲- استفاده از كرم‌هاي ضد‌آفتاب حاوي SPF را فراموش نكنيد

با فرا رسيدن فصل بهار و يا تابستان و گرم شدن هوا و بالا رفتن درجه حرارت آن، پوست‌مان بيشتر در معرض نور مستقيم خورشيد قرار خواهد گرفت. پس به خاطر داشته باشيد، حتما قبل خارج شدن از منزل از مرطوب كننده و يا كرم‌ ضد‌آفتابي استفاده كنيد كه حداقل حاوي SPF۱۵ باشد تا بتواند از پوست‌تان در مواجهه با نور خورشيد حفاظت كند. 

 

۳- تا مي‌توانيد تيرگي‌ها و لكه‌هاي روي صورت خود را كم كنيد

اگر شما هم روي پوست خود مخصوصا در ناحيه صورت لكه‌ها و يا تيرگي‌هاي ناخوشايندي مي‌بينيد كه باعث احساس ناراحتي شما مي‌شود، توصيه مي‌كنيم به نكات زير توجه كنيد. استفاده از آنتي‌اكسيدان‌ها يكي از بهترين گزينه‌هاي پيش روي شما است. تاثير مثبت آن‌ها روي رنگ چهره‌تان كاملا قابل توجه خواهد بود و در طولاني مدت و بر اثر استفاده مداوم اين تيرگي‌ها به طرز چشمگيري كاهش پيدا مي‌كنند. توصيه مي‌شود از محصولات بهداشتي و مراقبت از پوستي استفاده كنيد كه حاوي آنتي‌اكسيدان و ويتامين‌هاي مفيد در اين زمينه مثل ويتامين C باشند.

 

۴- شب‌ها قبل از خواب، پوست‌تان را آب‌رساني ( هيدراته) كنيد

با استفاده از كرم‌ها و لوسيون‌هاي مناسب با نوع پوست‌تان، آن را به ميزان لازم آب‌رساني كنيد. توصيه مي‌شود شب‌ها قبل از خواب با استفاده‌ از ماسك‌هاي صورت كه معمولا كر‌مي شكل هستند پوست‌تان را مرطوب كنيد. بعضي از اين ماسك‌ها حاوي روغن گياهي لاوندر (اسطو‌‌خودوس) ، هيدروكسي اسيد و هيالورونيك هستند كه باعث ترميم، سفت و محكم شدن پوست و حتي كاهش چين و چروك‌هاي احتمالي روي آن مي‌شوند. با استفاده مستمر از اين نوع كرم‌ها و يا ماسك‌ها پوست‌تان ظاهري شاداب‌تر و جوان‌تر پيدا خواهد كرد.

بهترين راه‌هاي مراقبت از پوست در فصل بهار


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۴:۳۳ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۶ فايده خوردن عسل خالص

۶ فايده خوردن عسل خالص

۱. منبع خوبي از آنتي‌اكسيدان‌ها

 عسل خالص حاوي آنتي‌اكسيدان‌هاي مهمي به‌نام تركيبات فنوليك است. حتي بعضي از انواع عسل‌ها داراي تنوع و تراكم آنتي‌اكسيدان بالايي به اندازه ميوه‌ها و سبزي‌ها هستند. آنتي‌اكسيدان‌ها از اين منظر اهميت دارند كه از بدن در مقابل آسيب‌هاي سلولي ناشي از راديكال‌هاي آزاد محافظت مي‌كنند. 

راديكال‌هاي آزاد، همان عناصري‌اند كه فرآيندهاي پيري را تسريع مي‌كنند و حتي مي‌توانند در ابتلا به بيماري‌هاي مزمن مانند سرطان و بيمار‌ي‌هاي قلبي نقش داشته باشند. مطالعات علمي نشان داده‌اند كه پلي‌فنول‌هاي موجود در عسل مي‌توانند در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي نقش مهمي ايفا كنند.

 

 ۲. خاصيت ضدباكتريايي و ضدقارچي

 عسل خالص مي‌تواند باكتري‌هاي قارچ‌هاي مضري كه وارد بدن شده‌اند را از بين ببرد. اين ماده غذايي به‌طور طبيعي حاوي هيدروژن پراكسيد است كه نوع عنصر ضدعفوني‌كننده محسوب مي‌شود. امروزه بسياري از بيمارستان‌هاي اروپايي از عسل خالص براي مقابله با بعضي از عفونت‌هاي باكتريايي مقاوم به آنتي‌بيوتيك‌ها كمك مي‌گيرند. البته اثربخشي عسل به‌عنوان ماده ضدباكتريايي و ضدقارچي به نوع عسل و خالص بودن آن بستگي دارد.

 

 ۳. التيام‌بخش زخم‌ها

 كاربرد ديگر عسل خالص از منظر پزشكي، به درمان و التيام زخم‌ها برمي‌گردد، چون عسل ذاتا توانايي بالايي در مقابله با عناصر تهاجمي دارد. محققان باور دارند كه قرار گرفتن خاصيت ضدباكتريايي عسل در كنار هيدروژن پراكسيد درون آن، اين قابليت ويژه را به‌وجود مي‌آورد. 

مطالعات بسياري نشان داده‌اند كه عسل خالص مي‌تواند مدت‌زمان التيام زخم‌ها را كوتاه‌تر كند و عفونت زخم‌ها را نيز كاهش بدهد. با اين‌حال، عسل‌هايي كه در محيط‌هاي بيمارستاني به همين منظور استفاده مي‌شوند، كاملا ايمن و استريل هستند. بنابراين، شما نمي‌توانيد خودتان از فروشگاه‌ها عسل خريداري كنيد و براي التيام زخم مورد استفاده قرار بدهيد.

 

 ۴. سرشار از مواد مغذي گياهي 

مواد مغذي گياهي، ‌تركيبات مهمي هستند كه تنها در گياهان يافت مي‌شوند و براي محافظت از گياه فعاليت مي‌كنند. بعضي از همين تركيبات مي‌توانند حشرات را از گياهان دور نگه دارند يا اثرات منفي ناشي از اشعه‌هاي UV خورشيد را كاهش بدهند. مواد مغذي گياهي هم خاصيت‌هاي آنتي‌اكسيداني و هم خاصيت‌هاي ضدالتهابي دارند كه هر دو براي حفظ سلامت عمومي بدن مهم هستند. با توجه به اين‌كه عسل از گياهان و گل‌ها گرفته مي‌شود،‌ درنهايت حاوي انواع مختلفي از مواد مغذي گياهي است. اين مواد مغذي ارزشمند واقعا منحصربه‌فرد هستند و اگر عسل در مراحل فرآوري قرار بگيرد، تا حدود زيادي از بين مي‌روند.

 

 ۵. كمك به مشكلات گوارشي

 عسل در بعضي از موارد براي درمان مشكلات گوارشي مانند اسهال مورد استفاده قرار مي‌گيرد، ‌اگرچه هنوز يافته‌هاي علمي كافي براي اثبات اثربخشي آن از اين منظر وجود ندارد. با اين‌حال، اثربخشي عسل خالص براي درمان زخم معده ناشي از هليكوباكتر پيلوري واقعا اثبات شده است. مصرف ۱ تا ۲ قاشق غذاخوري از عسل خالص با معده خالي و به‌صورت ناشتا هم درد معده را تسكين مي‌دهد و هم به تسريع در فرآيند التيام زخم كمك مي‌رساند. 

 

۶. تسكين گلودرد

 افرادي كه با گلودرد ناشي از سرماخوردگي‌هاي معمولي مواجه مي‌شوند، مي‌توانند از عسل خالص براي تسكين اين مشكل استفاده كنند. البته بهتر است كه براي اين كار، عسل را با آب جوش و مقداري آب ليموي تازه تركيب كنيد. مطالعات نشان داده‌اند كه عسل مانند تركيبات ضدسرفه عمل مي‌كند و مي‌تواند از اين منظر نيز مفيد باشد. خوردن ۱ تا ۲ قاشق چاي‌خوري عسل خالص براي اين كار مفيد است. 

۶ فايده خوردن عسل خالص


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۳:۵۴ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

چطور سحرخيز باشيم؟!

چطور سحرخيز باشيم؟!

اگر مي‌خواهيد كه برنامه روزانه خودتان را با باقي مردم جهان هماهنگ كنيد و از فرصت‌هاي مناسب بهره بگيريد، بايد فرد سحرخيزي باشيد. افرادي كه شب‌ها خيلي دير مي‌خوابند و صبح‌ها نيز بيش از حد دير بيدار مي‌شوند، بايد ساعت دروني بدن‌شان را تغيير بدهند تا بتوانند به فرد سحرخيزي تبديل شوند. 

به‌گفته محققان، اگر هميشه صبح‌ها ساعت ۹ بيدار شده‌ايد و قصد داريد صبح‌تان را از ساعت ۶ شروع كنيد، بايد بدانيد كه چنين تغييري يك‌شبه امكان‌پذير نمي‌شود و قطعا به برنامه‌ريزي نياز دارد. بنابراين، بايد برنامه مشخصي را پيش بگيريد و به‌صورت تدريجي جلو برويد. 

براي شروع نيز بايد روزانه ساعت بيدارباش خودتان را ۱۵ دقيقه زودتر تنظيم كنيد. اين استراتژي بايد تا رسيدن به زمان بيدارباش دلخواه به‌صورت تدريجي پيش برود. در ضمن، شما نبايد در روزهاي ابتدايي، خودتان را در ساعات صبح بيش از حد خسته كنيد. كمك گرفتن از استراتژي‌هاي زير نيز واقعا براي شما ضروري است. 

 

انگيزه : براي اين‌كه نتوانيد دكمه snooze موبايل را بزنيد و دوباره بخوابيد، بايد ساعات بيدارباش خودتان را روي يك ساعت جداگانه تنظيم كنيد و اين ساعت را در نقطه‌اي دور از تخت خواب قرار بدهيد. اين ترفند ساده شما را مجبور مي‌كند كه براي قطع كردن صداي زنگ، از رختخواب بلند شويد و خودتان را به ساعت برسانيد. 

به‌علاوه، نبايد از صداهاي بلند و گوش‌خراش براي تنظيم ساعت بيدارباش كمك بگيريد. انتخاب صدايي مانند دكلمه شعر يا خواندن متني از نويسنده مورد علاقه‌تان مي‌تواند حس خوبي به شما بدهد و در بيدار شدن سريع‌تر شما موثر باشد. 

 

ورزش : واقعيت اين است كه بخش زيادي از مساله خواب به هورمون‌ها برمي‌گردد. متخصصان مي‌گويند «اگر به زيست‌شناسي تكاملي توجه كنيد، مي‌توانيد به قبيله‌هاي گرسنه-جمع‌آورنده برسيد كه داراي ريتم‌هاي هورموني خاصي در بدن‌شان بوده‌اند. بر همين منوال، ساختار آزادسازي هورمون كورتيزول در بدن ما انسان‌ها طوري تنظيم شده است كه سريعا با شروع صبح در بدن‌مان ترشح شود».  با اين‌حال، سطح كورتيزول در بدن بسياري از ما در ساعات اوليه صبح واقعا پايين است و به همين دليل ما نمي‌توانيم راحت از رخت خواب بلند شويم. براي اين‌كه ريتم هورموني بدن را به وضعيت عادي برگردانيد،‌ بايد ورزش صبح‌گاهي را به برنامه هميشگي خودتان تبديل كنيد. اين برنامه ورزشي بايد براي ۴۵ دقيقه ابتدايي پس از بيدار شدن در نظر گرفته شود. محققان مي‌گويند كه حتي ۵ دقيقه ورزش نيز مي‌تواند سطح كورتيزول را در بدن انسان‌ها تغيير بدهد. 

 

تغذيه: افرادي كه صبحانه را از برنامه غذايي‌شان حذف كرده‌اند، شديدا به وضعيت خواب خودشان آسيب مي‌رسانند. اين درحالي است كه داشتن تغذيه سالم و مغذي به‌عنوان صبحانه، براي تنظيم ريتم هورموني بدن براي خواب از اهميت بالايي برخوردار است. متخصصان مي‌گويند كه ساختار صبحانه نيز بيشتر بايد به ساختار ناهار نزديك باشد و حالت دسر و خوراكي به خود نگيرد. اضافه كردن منابع چربي‌هاي سالم مانند آووكادو، نارگيل و تخم‌مرغ، و منابع سبزي‌هاي مهم مانند اسفناج نيز بايد جدي گرفته شود. اين مواد غذايي مهم و مغذي، هم سطح انرژي را تقويت مي‌كنند و هم سوخت‌رساني به بدن را انجام مي‌دهند.

 

هدف : وقتي كه بيدار مي‌شويد، بايد هدف داشته باشيد. به‌گفته متخصصان، «هر فردي پس از بيدار شدن بايد هدف مشخصي براي ادامه روز داشته باشد، ‌اما بسياري از افراد فاقد هدف هستند». بنابراين، شما بايد هدف‌هاي مشخصي براي روز خودتان در نظر بگيريد تا انگيزه كافي را براي شروع روز داشته باشيد.

چطور سحرخيز باشيم؟!


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۲:۵۲ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

چرا چربي‌ها براي سلامتي انسان‌ها حياتي هستند؟

چرا چربي‌ها براي سلامتي انسان‌ها حياتي هستند؟

اگرچه چربي‌ها در سال‌هاي اخير شديدا بدنام شده‌اند، اما واقعيت اين است كه بدن انسان شديدا به چربي‌هاي سالم و مفيد نياز دارد. درواقع، دستيابي به هدف‌هاي مهمي مانند كاهش چربي شكمي، ‌كاهش دردهاي مفصلي، كاهش سطح تري‌گليسيريد و حتي كاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، همگي به دريافت همين چربي‌هاي سالم وابسته هستند. موضوع مهم‌تري كه بايد به ياد داشته باشيد، اين است كه همه چربي‌ها داراي تراكم انرژي بالاتري نسبت به تركيبات ديگر مانند كربوهيدرات‌ها و پروتئين‌ها هستند. درواقع، اين نسبت در ميان چربي‌ها به ۹ كيلوكالري در هر يك گرم و در دو تركيب ديگر به ۴ كيلوكالري يا كمتر در هر يك گرم مي‌رسد. دانستن اين نكته بسيار مهم است كه دقيقا چرا بايد بعضي از چربي‌ها را از رژيم غذايي خودتان كنار بگذاريد، چون اين تصميم به‌خوبي مي‌تواند از فرآيندهاي دخيل در پيري ژنتيكي جلوگيري كند. با توجه به اين‌كه همه چربي‌ها با همديگر برابر نيستند، همه ما بايد اطلاعات لازم را درباره تفاوت‌هاي‌شان در اختيار داشته باشيم تا بتوانيم انتخاب‌هاي غذايي صحيح و سالمي انجام بدهيم. 

 

اسيدهاي چرب غيراشباع تك‌زنجيره‌اي (MUFAs)

اسيدهاي چرب غيراشباع تك‌زنجيره‌اي كه با مخفف MUFAs شناخته مي‌شوند، مهم‌ترين تركيباتي هستند كه زيتون را براي سلامتي ما انسان‌ها مفيد مي‌سازند. روغن زيتون، يكي از منابع گياهي براي دريافت چربي‌هاي مفيد است كه غلظت بسيار بالايي از MUFAs دارد. همچنين، اين روغن به‌عنوان منبع خوبي براي دريافت امگا-۹، خصوصا اسيد اولئيك، شناخته مي‌شود كه براي كاهش سطح كلسترول بد خون يا LDL مفيد است. از منظر تخصصي، زيتون‌ها در گروه ميوه‌ها دسته‌بندي مي‌شوند. ميزان MUFAs كه در سه نوع روغن زيتون اصلي وجود دارد نيز تفاوت چنداني با همديگر نمي‌كند. با اين‌حال، تفاوت‌هاي بسيار مهم بين سه نوع روغن زيتون اصلي را نبايد فراموش كرد. روغن زيتون فرابكر (Extra-virgin) به‌عنوان خالص‌ترين نوع و روغن زيتون معمولي نيز به‌عنوان عادي‌ترين نوع شناخته مي‌شوند. فقط روغن زيتون فرابكر است كه به‌طور خالص از گوشت زيتون و بدون استفاده از مواد شيميايي يا روند حرارت‌دهي گرفته مي‌شود. با توجه به همين نكته، اگر محصول انتخابي شما حاوي برچسب فرابكر (Extra-virgin) نباشد، از اين ويژگي بهره‌مند نخواهيد شد. 

 

مساله ديگري كه تفاوت‌هاي مهمي را ميان انواع روغن زيتون به‌وجود مي‌آورد، ميزان مواد مغذي گياهي‌اي است كه در اين روغن‌ها يافت مي‌شود و مي‌تواند حدود ۲۳۰ تركيب خاص را در بر بگيرد. اين تركيبات به گروه‌هاي فنوليك، تري‌ترپن‌ها و فيتواسترول‌ها تقسيم مي‌شوند. همه انواع اين مواد مغذي گياهي در غليظ‌ترين و خالص‌ترين روغن زيتون‌ها وجود دارند و مي‌توانند نشانگرهاي التهابي در بدن را كاهش بدهند كه درنهايت براي ژن‌ها و سلامت عمومي شما مفيد است. 

با اين‌حال، سطح مواد مغذي گياهي مي‌توانند در ميان انواع زيتون‌ها متفاوت باشند. حتي عواملي مانند محل رشد زيتون و فصل برداشت محصول از يك مزرعه نيز در اين زمينه دخيل هستند. هرچه روغن زيتون بيشتر در معرض مراحل فرآوري قرار بگيرد، كيفيت روغن نيز ضعيف‌تر مي‌شود و ميزان مواد مغذي گياهي موجود در آن نيز كمتر مي‌گردد. براي افزايش ميزان اين مواد مغذي گياهي كه فرآيندهاي پيري ژنتيك را ضعيف مي‌كنند، شما همواره بايد از روغن زيتون فرابكر استفاده كنيد. به‌علاوه،‌ روغن زيتون مصرفي شما بايد هميشه از نور و هوا دور بماند. در ضمن به ياد داشته باشيد كه اگر پول زيادي بابت روغن زيتون خالص و فرابكر خرج مي‌كنيد، بيش از همه از نظر ژنتيكي به خودتان كمك مي‌رسانيد.

چرا چربي‌ها براي سلامتي انسان‌ها حياتي هستند؟


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۱:۳۴ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

چطور جلوي شب‌ادراري كودكان را بگيريم؟

چطور جلوي شب‌ادراري كودكان را بگيريم؟

كودكان قبل از اين‌كه براي خواب شبانه به اتاق خواب‌شان بروند، بايد حتما به توالت بروند. شما به‌عنوان والدين بايد رفتن به توالت قبل از خوابيدن را به يكي از كارهاي اصلي در برنامه شبانه كودك تبديل كنيد. همچنين، كودك بايد بداند كه بيدار شدن در ساعات نيمه‌شب براي رفتن به توالت هيچ اشكالي ندارد. در نظر گرفتن نور مناسب در اتاق كودك و همچنين در مسير رسيدن به توالت، مي‌تواند به او كمك كند تا خودش بدون نياز به پدر يا مادر به توالت برود. 
 
آيا بيدار كردن كودك در نيمه‌شب موثر است؟
 متخصصان اكيدا توصيه مي‌كنند كه هرگز خودتان كودكان را در ساعات نيمه‌شب براي رفتن به توالت بيدار نكنيد. توجه داشته باشيد كه اگر كودك را از خواب و استراحت طبيعي‌اش محروم كنيد، سطح استرس را در زندگي او افزايش مي‌دهيد. خود استرس مي‌تواند از عوامل محرك اصلي در شب‌ادراري كودكان باشد. 
 
از كودك در تميز كردن لباس‌ها و وسايلش كمك بگيريد
 وقتي كه كودك دچار شب‌ادراري مي‌شود، نبايد طوري رفتار كنيد كه خودش هيچ نقشي در شستن و تميز كردن رخت خواب و لباس‌هايش نداشته باشد. از طرف ديگر، نبايد هم طوري رفتار كنيد كه احساس تنبيه و مجازات را به او القا كند. درواقع، والدين بايد طوري از كودك براي تميز كردن لباس‌ها و رخت خواب خودش كمك بگيرند كه او كاملا درك كند كه انجام دادن چنين كاري، بخشي از روند طبيعي زندگي است. اين مشاركت، آگاهي كودك را نسبت به شب‌ادراري بيشتر مي‌كند، بدون اين‌كه احساس شرمندگي و خجالت در او به‌وجود بياورد.
 
 استفاده از سركه براي شستن لباس‌ها
 اگر كودك دچار شب‌ادراري شود، والدين با اتفاق تمام‌شده مواجه هستند و نبايد مشكل را تشديد كنند. يكي از مشكلات ناشي از شب‌ادراري، بوي آزاردهنده‌اي است كه از ادرار روي لباس‌ها و رختخواب باقي مي‌ماند. اگر شما هم به‌عنوان والدين با اين مشكل مواجه شده‌ايد، مي‌توانيد از نصف فنجان يا يك فنجان سركه سفيد براي شستن اين لباس‌ها و رخت خواب‌ها استفاده كنيد تا بوي ادرار را از بين ببريد. 
 
فضاي خانه را كنترل كنيد
 شب‌ادراري مي‌تواند كودك را در معرض طعنه و تمسخر ديگر اعضاي خانواده، خصوصا خواهر يا برادر، قرار بدهد. براي اين‌كه از پيامدهاي اين مشكل جلوگيري كنيد، بايد خانه را به فضاي ايمن و آرامي براي كودك تبديل سازيد. بنابراين، به هيچ فردي از اعضاي خانواده اجازه ندهيد كه كودك را مسخره كنند يا به او طعنه بزنند. خواهر يا برادر كوچك‌تر يا بزرگ‌تر نيز بايد بدانند كه شب‌ادراري، چيزي نيست كه برادرشان بتواند كنترلش كند و همه اعضاي خانواده بايد براي رفع اين مشكل از او پشتيباني كنند. 
 
صبور باشيد
 ترساندن كودك يا فرياد زدن بر سر او، هرگز نمي‌تواند مانع از شب‌ادراري كودك شود. همچنين، مطرح كردن مشكل شب‌ادراري كودك در مقابل ديگران، به قصد شرمنده كردن و خجالت‌زده كردن او، از بدترين كارهاي ممكن است. خجالت‌زده كردن كودك فقط به افزايش استرس و اضطراب در او منجر مي‌شود. بنابراين، به خودتان يادآوري كنيد كه شب‌ادراري درنهايت مشكلي است كه برطرف مي‌شود و شما به‌عنوان والدين بايد در اين مدت پشتيبان كودك باشيد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۳۴:۳۴ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

آيا بايد مسواك را قبل از استفاده، خيس كرد؟

بسياري از جنبه‌هاي زندگي امروزي ما در رسانه‌هاي اجتماعي به بحث گذاشته مي‌شوند و گاهي اوقات اين بحث‌ها نه‌تنها حرارت زيادي به خود مي‌گيرند،‌ بلكه مردم را شديدا تحت تاثير قرار مي‌دهند. بخشي از اين بحث‌ها به نحوه انجام دادن كارهاي روزانه اختصاص دارد و اخيرا نيز بحث خاصي، همه نگاه‌ها را به خودش معطوف كرده است: آيا بايد مسواك را قبل از استفاده، با آب كاملا مرطوب كنيم؟ بعضي از افراد قبل از مطرح شدن اين بحث واقعا هميشه مسواك خودشان را قبل از استفاده مرطوب مي‌كرده‌اند و بعضي از افراد اصلا تا كنون به اين فكر هم نكرده‌اند. با اين‌حال، اين بحث باعث شده است كه حساسيت زيادي روي اين موضوع ايجاد شود. بحث‌هاي شكل‌گرفته نشان مي‌دهند كه افراد سعي مي‌كنند كه شيوه مسواك زدن خودشان را به‌عنوان الگوي صحيح معرفي كنند. بعضي‌ها بر استفاده از مسواك خشك تاكيد كرده‌اند و بعضي‌ها نيز بر مرطوب كردن مسواك پيش از استفاده. درواقع، همه اين مباحث به اولويت‌هاي شخصي برمي‌گردند، اما آيا واقعا شيوه صحيح و مشخصي براي اين كار وجود دارد؟ 
 
دكتر ميتالي هارياوالا (از دندان‌پزشكان فعال در اين زمينه) درباره بهترين شيوه مسواك زدن مي‌گويد: «ابتدا بايد مسواك خودتان را با آب خيس كنيد تا هم تميز شود و هم حالت نرم‌تري به خودش بگيرد. اين كار براي جلوگيري از ساييده شدن بيش از حد مسواك بر دندان‌ها و لثه‌ها ضروري است. به‌علاوه، خيس كردن مسواك اجازه مي‌دهد كه خميردندان به‌راحتي به پرزهاي مسواك بچسبد و درنتيجه از روي مسواك جدا نشوند». اين دندان‌پزشك مي‌افزايد: «پس از اين‌كه خميردندان را روي مسواك قرار داديد، سريعا يك بار ديگر مسواك را از زير آب رد كنيد. اين تماس دوم با آب، خميردندان را به حالت فعال درمي‌آورد چون هم حل‌پذيري خميردندان را افزايش مي‌دهد و هم چسبندگي آن به مسواك را تقويت مي‌كند. فقط بعد از اين كار بايد سريعا مسواك زدن را شروع كنيد». اگر مي‌خواهيد كه از دندان‌هاي‌تان مراقبت كنيد، بايد حداقل ۲ بار در روز و هر بار حداقل به مدت ۲ دقيقه مسواك بزنيد. اگر درباره بهترين شيوه براي مسواك زدن ترديد داريد يا نسبت به بهداشت دهان و دندان خودتان نگران هستيد، حتما به دندان‌پزشك مراجعه كنيد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۳۳:۴۴ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

آلرژي فصلي چيست؟

آلرژي فصلي چيست؟

آلرژي، واكنش اشتباهي است كه سيستم ايمني بدن نسبت به محرك‌هاي بيروني (آلرژن‌ها) نشان مي‌دهد. پس آلرژي‌هاي فصلي، واكنش‌هاي آلرژيكي هستند كه به‌خاطر تماس شما با آلرژن‌هاي خاص در برهه‌هاي خاصي از سال بروز پيدا مي‌كنند. يك پزشك انگليسي به‌نام جان بوستوك براي اولين بار در سال ۱۸۱۹ ميلادي، توصيفي از علائم نوعي آلرژي فصلي به دست داد كه با نام تب يونجه شناخته مي‌شود. در آن زمان، تب يونجه واقعا نادر به‌حساب مي‌آمد. اگرچه شيوع تب يونجه در طول قرن ۱۹ در بريتانيا افزايش يافت، اما تا شروع قرن ۲۰ همچنان نامعمول شمرده مي‌شد. اصطلاح «آلرژي» در سال ۱۹۰۶ توسط يك متخصص كودكان ويني به‌نام كلود فون پيركه مورد استفاده قرار گرفت تا عطسه‌هاي ناشي از تماس دانش‌آموزان با گرده‌هاي آلرژي‌زا را توصيف كند. او از اين اصطلاح براي به بيان درآوردن «واكنش‌دهي تغييريافته» استفاده كرد تا نشان دهد كه آلرژي فقط بر تعداد خاصي از انسان‌ها تاثير مي‌گذارد، نه بر همه آنان. 
 
آلرژي اپيدميك (همه‌گير)
 اگرچه بعضي از پديده‌هاي آلرژيك در متون پزشكي باستاني توصيف شده‌اند، اما به نظر مي‌رسد كه آلرژي‌هاي فصلي رايج در جهان امروزي مانند تب يونجه واقعا نوعي بيماري پساصنعتي هستند و از عصر صنعتي شدن جهان به بعد به‌وجود آمده‌اند. آلرژي بيني يا رينيت آلرژيك، يعني شايع‌ترين آلرژي فصلي، هم امروزه بسيار شايع شده است و خصوصا در چند دهه گذشته در كشوري مانند آمريكا روبه‌افزايش بوده است. درواقع، ميزان ابتلا به اين آلژي از نظر آماري، از ۱۰ درصد كل جمعيت آمريكا در سال ۱۹۷۸ به ۳۰ درصد از كل جمعيت در سال ۲۰۰۸ رسيده است. 
 
عوامل محرك در آلرژي‌هاي فصلي
 شايع‌ترين عوامل محرك در آلرژي‌هاي فصلي، گرده‌ها و اسپورهاي قارچي (mold spores) هستند. سطح تماس با اين عوامل نه‌تنها به فصل، بلكه به دو عامل مهم ديگر يعني محل زندگي و وضعيت آب‌وهوايي نيز بستگي دارد. به‌طور كلي، درختان تقريبا در همه مناطق در اواخر زمستان و اوايل بهار گرده‌افشاني مي‌كنند. گرده‌افشاني گياهان نيز در اواسط تا اواخر بهار اتفاق مي‌افتد و علف‌ها يا چمن‌ها نيز در تابستان گرده‌افشاني دارند. در بسياري از مناطق، تماس با گرده‌هاي آلرژي‌زا در روزهايي كه هواي صاف دارند و همراه با وزش باد هستند،‌ به بيشترين ميزان خود مي‌رسند، چون باد به پخش كردن گرده‌ها كمك مي‌كند. با اين‌حال، اسپورهاي قارچي مي‌توانند در هر موقعي از سال وجود داشته باشند. از آن‌جايي كه سطح اين تركيبات با افزايش دما بالا مي‌رود،‌ اواسط تا اواخر تابستان را مي‌توان دوره اوج فعاليت آن‌ها دانست. البته همين تركيبات، عامل اصلي در شكل‌گيري آلرژي‌هاي فصلي در پاييز هم هستند. ميزان آن‌ها نيز در ساعات عصر و در روزهاي همراه با وزش باد به اوج خودش مي‌رسد. توجه داشته باشيد كه تعداد اسپورهاي قارچي در هوا مي‌تواند در دقايق پيش از رعد و برق به بالاترين حد خودش برسد و افراد مبتلا به آسم را با حملات آسم در اين موقعيت‌ها مواجه كند. بسياري از افراد مبتلا به آلرژي‌هاي فصلي نيز به گردوغبار خانگي و كنه گردوغبار (Dust mite) آلرژي دارند كه در تمام طول سال مي‌توانند مشكل‌ساز شوند. كنه‌هاي گردوغبار نيز حشرات ميكروسكوپي خاصي هستند كه خصوصا از سلول‌هاي پوستي انسان‌ها تغذيه مي‌كنند. رشد آن‌ها نيز در محيط‌هاي مرطوب و نرم مانند تشك، بالش، جسم حيوانات خانگي و لوازم داخل خانه اتفاق مي‌افتد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۵:۰۰ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۶ فايده دانه چيا

۶ فايده دانه چيا

۱. دانه‌هاي چيا سرشار از فيبر هستند 

هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا حدودا ۵ گرم فيبر به بدن مي‌رساند كه برابر است با تقريبا ۲۰ درصد از نياز روزانه بدن به دريافت فيبر. توجه داشته باشيد كه همين مقدار از برنج قهوه‌اي فقط مي‌تواند ۲ گرم فيبر براي بدن تامين كند. اگرچه ثابت شده است كه فيبر غذايي مي‌تواند سطح كلسترول خون را كاهش بدهد و براي تقويت سلامت گوارشي مفيد باشد، اما آمارها نشان مي‌دهند كه بيشتر افراد در طول روز به اندازه كافي فيبر دريافت نمي‌كنند.

 

 ۲. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به شكل‌گيري استخوان‌هاي قوي كمك كنند

 دانه‌هاي چيا سرشار از فسفر و منيزيم هستند؛ دو ماده معدني مهم كه مي‌توانند سلامت استخوان‌ها را حفظ كنند. طبق مطالعه منتشرشده در Nutrition Journal، افرادي كه بالاترين ميزان دريافت فسفر را از طريق رژيم غذايي دارند، خطر ابتلا به پوكي استخوان را حدود ۴۵ درصد نسبت به ديگر افراد كاهش مي‌دهند. 

هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا حاوي ۱۲۲ ميلي‌گرم فسفر و ۴۷ ميلي‌گرم منيزيم است كه به ترتيب ۱۷ و ۱۵ درصد از نياز روزانه بدن به اين مواد معدني را تامين مي‌كنند. 

 

۳. دانه‌هاي چيا،‌ منبع پروتئيني كاملي هستند

 افرادي كه رژيم غذايي گياهي دارند، به‌سختي مي‌توانند منابع پروتئيني كامل را براي خوردن پيدا كنند. اين مساله مي‌تواند براي آنان مشكل‌ساز شود، چون منابع پروتئيني كامل حاوي همه انواع اسيدهاي آمينه هستند كه عملكرد صحيح بدن به آن‌ها بستگي دارد. منابع پروتئيني كامل و اصلي شامل محصولات حيواني مانند گوشت قرمز، مرغ و غذاهاي دريايي مي‌شوند. با اين‌حال، دانه‌هاي چيا نيز در گروه همين منابع پروتئيني كامل قرار مي‌گيرند و درنتيجه گزينه فوق‌العاده مهم و كارآمدي براي گياه‌خواران هستند. شما مي‌توانيد بادام خردشده و شير سويا را نيز همراه با دانه‌هاي چيا مصرف كنيد تا پروتئين دريافتي را به ميزان چشمگيري افزايش بدهيد. 

متخصصان مي‌گويند كه دانه‌هاي چيا، جايگزين مناسبي هم براي تخم‌مرغ در دستورپخت‌ها هستند. البته استفاده از دانه‌هاي چيا به اين منظور بايد براساس اين نسبت انجام بگيرد تا بافت مشابه تخم‌مرغ به شما بدهد: ۳ قاشق غذاخوري آب ساده به‌ازاي هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا. 

 

۴. دانه‌هاي چيا سرشار از اسيدهاي چرب امگا-۳ هستند

 دانه‌هاي چيا، منبع خوبي براي دريافت آلفا-لينولئيك اسيد (ALA) محسوب مي‌شوند كه نوعي اسيد چرب امگا-۳ است. طبق گزارش منتشرشده در The American Journal of Clinical Nutrition، آلفا-لينولئيك اسيد مي‌تواند از بدن در مقابل ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي محافظت كند. توجه داشته باشيد كه آلفا-لينولئيك اسيد، نوعي اسيد چرب ضروري براي بدن به حساب مي‌آيد، چون بدن نمي‌تواند خودش اين ماده را توليد كند و درنتيجه شما بايد اين ماده ضروري را به بدن برسانيد. 

البته همه افراد در كنار دريافت ALA، بايد دو نوع امگا-۳ ديگر را هم به بدن برسانند كه در ماهي‌ها و غذاهاي دريايي وجود دارند: DHA و EPA. اگرچه بدن مي‌تواند بخشي از ALA دريافتي را به EPA و DHA تبديل كند، اما اين تبديل‌سازي به مقدار بسيار محدودي انجام مي‌گيرد و درنتيجه همه انسان‌ها به دريافت همه انواع امگا-۳ نيازمند هستند. 

 

۵. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به حفظ تعادل آب در بدن كمك كنند

 يكي از ويژگي‌هاي دانه‌هاي چيا اين است كه مقدار زيادي آب را به خود جذب مي‌كنند. بنابراين، ورزشكاران و دونده‌هاي استقامتي مي‌توانند از مصرف دانه‌هاي چيا براي تامين آب بدن كمك بگيرند. يكي از مطالعات Food Science and Technology نشان مي‌دهد كه يك گرم از آرد دانه‌هاي چيا مي‌تواند حدود ۱۲ گرم آب به خودش بگيرد. 

 

۶. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به كاهش وزن كمك كنند

 يكي از جديدترين مطالعات Nutrition Research and Practice نشان مي‌دهد كه وقتي افراد از ماست همراه با ۷ تا ۱۴ گرم دانه چيا استفاده مي‌كنند، در وعده غذايي بعدي حدود ۲۵ درصد كالري كمتري استفاده مي‌كنند. با توجه به اين‌كه دانه‌هاي چيا از نظر جذب آب نيز قدرت بالايي دارند، محققان تصور مي‌كنند كه مصرف اين دانه‌ها به شكل‌گيري احساس رضايتمندي پس از غذا خوردن نيز كمك مي‌رساند. ‌البته فيبر سرشار اين دانه‌ها نيز احساس سيري مطلوبي به‌وجود مي‌آورد. 

۶ فايده دانه چيا


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۳:۳۶ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم